SARFMARKETİM GÜVENLİK ALTYAPISI

 


İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde tüm müşterilerin en büyük korkusu kredi kartı bilgilerinin çalınmasıdır. Aslında internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinizin çalınma ihtimali, yolda yürürken cüzdanınızı yada çantanızı çaldırmaktan yada fiili alışveriş yaparken kartınızı bizzat kullanmanız esnasında bilgilerin kopyalanmasından daha düşüktür. (Elbette bu koşulların sağlanması; alışveriş yaptığınız sitenin geçerli bir SSL sertifikası olmasına bağlıdır. Ödeme sayfasında SSL ibaresi bulunan internet sitelerine kesinlikle kart bilgileriniz ulaşmaz.)

Örneğin herhangi bir alışveriş sırasında kredi kartı POS cihazını provizyon alma esnasında göremiyorsanız (mesela işlem bankonun arkasında yapılıyorsa) daha fazla tedirgin olmalısınız. Çünkü kötü niyetli bir girişim varsa, burada kartınız ikinci bir kart okuyucudan geçirilerek tamamen kopyalanabilir. Fiili olarak yaptığınız alışverişlerde mutlaka kartın sizin gözünüz önünde POS cihazından geçirilmesine dikkat edin. Lokanta, benzinci ve benzeri yerlerde kesinlikle kartınızı görevliye vererek göndermeyin. Kartınız şifre sistemine açıksa, mutlaka şifre ekranında çekilecek olan tutarı görüp sonrasında şifrenizi girin.

Buna rağmen e-ticaret sistemlerinde herhangi bir sahtekarlık veya kötü niyetli girişimi engellemek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin en bilineni ve güvenilir olanı SSL şifreleme sistemidir. SSL, kullanmakta olduğunuz internet tarayıcısı (Microsoft Edge, Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox v.s) ile alışveriş yapacağınız web sitesinin sunucusu arasında güvenli haberleşmeyi sağlar.

İnternet üzerinde girdiğiniz her bilgi bir karakter yapısına sahiptir ve bunlar "Bit" değeri ile hesaplanır. 128Bit şifreleme denildiği zaman aklımıza her bir karakterin 128 karakterlik bir şifreye dönüştürülmesi ve bunun sunucuya gönderilmesi anlaşılmalıdır. Böyle bir şifreleme sisteminin günümüz koşullarında çözülebilmesi neredeyse imkansıza yakındır.

Bu sebeple tüm dünyada SSL hizmeti standart haline gelmiştir. Ödeme ekranında kredi kartı bilgileriniz şifrelenerek direkt olarak banka sistemine ulaşmakta ve sadece banka sistemi tarafından tanınmaktadır. Bu sayede kredi kartı bilgileriniz firmamıza veya  bankadaki herhangi bir görevliye ulaşmaz. Direkt olarak sisteme ulaşır.

Sarfmarketim olarak aldığımız tüm güvenlik önlemlerinin dışında, ödeme sistemlerimizin alt yapısı Türkiye'nin en güvenilir ödeme sistemlerinden birisi olan "i-para" tarafından sağlanmaktadır. Tüm kredi kartı ödeme işlemleri "i-para" sistemi ile tahsil edilmektedir.


Üyelik Bilgilerinin Korunması ve Diğer Önlemler


Sarfmarketim, üyelik esnasında sisteme girmiş olduğunuz bilgileri korumakla yükümlüdür. Hiçbir şekilde üçüncü şahıslara, hiçbir amaçla bilgileriniz verilmez. Ancak aynı üyelik bilgilerini farklı internet sitelerinde kullanmanızdan kaynaklanan problemlerde Sarfmarketim sorumluluk kabul etmez.

Sistemimize giren tüm kullanıcıların IP adresleri sistem tarafından otomatik olarak algılanmaktadır. Böylece herhangi bir amaçla kötü niyetli girişimlerde bulunan kullanıcılar ve hatta kayıp yada çalıntı kredi kartı kullanmak isteyen kişiler tespit edilmektedir.

Sarfmarketim'in amacı; siz müşterilerine yorulmadan, zahmetsiz, sorunsuz, güvenli ve rahat alışveriş yaptırmaktır. Bu sebeple site üzerinden yapılacak olan alışveriş ve ödeme işlemleri sadece üyelik ile olabilmektedir. Üyelerden derlenen bilgiler veritabanımızda saklanarak bir sonraki alışverişinizde size tekrar aynı işlemleri yaptırmadan hizmet verebilmemiz ve sizi tanıyabilmemiz için saklanmaktadır. Üyelerimizden alınmış olan tüm kişisel bilgiler son derece yüksek güvenlikli elektronik ortamlarda saklanmaktadır. Bu bilgilerden bir kısmına kullanıcının üyelik bilgileri ile sisteme girmesi dışında hiçbir kimsenin ulaşması mümkün değildir (Örneğin kullanıcı şifreleri). Diğer bilgiler ise sadece Sarfmarketim yetkili personeline açık olup, sipariş işlemleri ve üye ile iletişim için kullanılmaktadır. (Örneğin fatura bilgileri, e-posta adresi v.b gibi) Bu bilgiler T.C. ve Uluslararası kanunlar çerçevesi altında korunmaktadır ve yine aynı kanunların emretmesiyle kullanılabilir. Sarfmarketim, kendisine açık olan kullanıcı bilgilerini hiçbir şekilde üçüncü şahıslara kullandırmayacağını ve koruyacağını taahhüt eder.

 

Müşterinin Alması Gereken Önlemler


Her ne kadar Sarfmarketim, size ait özel bilgileri ve kredi kartı bilgilerinizin korunmasını güvence altına alsa da, kullanıcının işlem yaptığı bilgisayarda kötü niyetli programlar mevcut olabilir. Gerek Sarfmarketim'den, gerekse diğer online platformlardan yapacağınız alışverişlerde mutlaka güvenli olduğuna emin olduğunuz bağlantıları tercih ediniz. Yasal lisansları olmayan, antivirus, anti trojan v.s. gibi koruma yazılımları olmayan bilgisayarlardan işlem yapmayınız. Özellikle internet Cafe'ler veya genel kullanıma açık kablosuz ağ ortamlarından kredi kartı bilgilerinizi hiçbir alışveriş işlemi için girmeyiniz. Unutulmamalıdır ki; kredi kartı sahtekarlıkları büyük çoğunlukla kullanıcının güvenli bir bağlantı sağlayamaması sebebi ile gerçekleşmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR