Flitreler
Kapat

Site Güvenliği

SARFMARKETİM GÜVENLİK ALTYAPISI

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde tüm müşterilerin en büyük korkusu kredi kartı bilgilerinin çalınmasıdır. Aslında internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinizin çalınma ihtimali, yolda yürürken cüzdanınızı yada çantanızı çaldırmaktan yada fiili alışveriş yaparken kartınızı bizzat kullanmanız esnasında bilgilerin kopyalanmasından daha düşüktür.

Örneğin herhangi bir alışveriş sırasında kredi kartı POS cihazını provizyon alma esnasında göremiyorsanız (mesela işlem bankonun arkasında yapılıyorsa) daha fazla tedirgin olmalısınız. Çünkü kötü niyetli bir girişim varsa, burada kartınız ikinci bir kart okuyucudan geçirilerek tamamen kopyalanabilir. Fiili olarak yaptığınız alışverişlerde mutlaka kartın sizin gözünüz önünde POS cihazından geçirilmesine dikkat edin. Lokanta, benzinci ve benzeri yerlerde kesinlikle kartınızı görevliye vererek göndermeyin.

Buna rağmen e-ticaret sistemlerinde herhangi bir sahtekarlık veya kötü niyetli girişimi engellemek için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin en bilineni ve güvenilir olanı SSL şifreleme sistemidir. SSL, kullanmakta olduğunuz internet tarayıcısı (Internet Explorer, Netscape v.s) ile alışveriş yapacağınız web sitesinin sunucusu arasında güvenli haberleşmeyi sağlar.

İnternet üzerinde girdiğiniz her bilgi bir karakter yapısına sahiptir ve bunlar Bit değeri ile hesaplanır. 128Bit şifreleme denildiği zaman aklımıza her bir karakterin 128 karakterlik bir şifreye dönüştürülmesi ve bunun sunucuya gönderilmesi anlaşılmalıdır. Böyle bir şifreleme sisteminin günümüz koşullarında çözülebilmesi neredeyse imkansıza yakındır.

Bu sebeple tüm dünyada SSL hizmeti standart haline gelmiştir. Sistemimiz GlobalSign tarafından 128Bit SSL ile şifrelenmektedir. Ödeme ekranında kredi kartı bilgileriniz şifrelenerek direkt olarak banka sistemine ulaşmakta ve sadece banka sistemi tarafından tanınmaktadır. Bu sayede kredi kartı bilgileriniz firmamıza veya  bankadaki herhangi bir görevliye ulaşmaz. Direkt olarak sisteme ulaşır. SSL hakkında daha fazla bilgi için www.globalsign.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Müşterinin Alması Gereken Önlemler

Her ne kadar Sarfmarketim, size ait özel bilgileri ve kredi kartı bilgilerinizin korunmasını güvence altına alsa da, kullanıcının işlem yaptığı bilgisayarda kötü niyetli programlar mevcut olabilir. Gerek Sarfmarketim'den, gerekse diğer online platformlardan yapacağınız alışverişlerde mutlaka güvenli olduğuna emin olduğunuz bağlantıları tercih ediniz. Yasal lisansları olmayan, antivirus, anti trojan v.s. gibi koruma yazılımları olmayan bilgisayarlardan işlem yapmayınız. Özellikle internet Cafe'ler veya genel kullanıma açık kablosuz ağ ortamlarından kredi kartı bilgilerinizi hiçbir alışveriş işlemi için girmeyiniz. Unutulmamalıdır ki; kredi kartı sahtekarlıkları büyük çoğunlukla kullanıcının güvenli bir bağlantı sağlayamaması sebebi ile gerçekleşmektedir.